Novým návštevníkom tohto fóra: predtým, než začnete čítať

Sabrina Je mi sympatické už len to ,že tie svoje ťažkosti dokážeš zverejniť.Príde mi veselé tie plus a mínus vo váhovom úbytku.Skušame to spolu so sestrou asi 99 pokus.Žeby vyšiel?

Jelito Mirko, k tomu clanku sa hodi dodat uz len amen… ale to myslim uprimne, nie sarkasticky, mas pravdu upolne vo vsetkom, co pises, a taketo zrhnutie bolo teraz pre mna ako prefackanie aby som sa spamatala a uvedomila si tie naj chyby a ze to takto dalej nejde….
Si uzasny clovek, jednak ze sa ti samemu podarilo zbavit sa nadvahy a udrziavat si zdravy zivotny styl a tiez ze sa nam tu vsetkym venujes a pomahas, aj prostrednictvom samotnej stranky a fora, dufam, ze sa mi raz podari ta stretnut osobne, zelam vsetko dobre a este lespie

amgis Dakujem Ti Miro za vsetky rady, ktorymi som sa za 5 mesiacov dostal na skoro optimalnu vahu….. …aj ked to u mna nebolo az take strasne isiel som z 85 na 77 kg pri vyske 176. Mne osobne velmi pomohlo pri chudnuti dodrziavanie pitneho rezimu aj ked zo zaciatku to bolo strasne opät sa naucit pit vodu…. sxchlastx sxchlastx ale casom som zistil ze ked pijem cistu vodu, ktoru som si velmi oblubil tak podstatne menej toho zjem a na pocudovanie nie som hladny…. s s

andulka1 vďaka

katuš Ahoj Mirko veru pekne si to napísal s s …možem potvrdiť že poctivo dojdeš ďalej

apolenka Miro dík za zhrnutie. Toto bolo veru potrebné. Nie "strieľať naslepo", ale treba najskôr študovať. Aby boli chudnúce dušičky v obraze. Darmo im môže tejto stránky znalý vysvetľovať, keď sú zatiaľ "mimo".
A k tomu schudnutiu a udržaniu – naozaj je to omnoho ťažšie, ako schudnúť. Netreba sa nechať uchlácholiť schudnutým telom. Treba si zvoliť radšej pomalší a menej "bolestivý" spôsob. Nie schudnúť naraz a veľa, lebo sa to nedá udržať. Potom je človek sklamaný. Do schudnutia fórumáci.

Miro Vesely Odporúčam vám skôr, než položíte svoju prvú otázku, prečítajte si čo najviac článkov na tomto webe. Skoro na 100% za chvíľu nájdete hotovú odpoveď na svoju otázku. Napríklad tomto v článku http://www.chudnutie-ako.sk/ako-schudnut/ nájdete najčastejšie otázky a odpovede.

Na tomto fóre diskutujeme o tom, ako schudnúť. Hovoríme prednostne o chudnutí obéznych ľudí, nie o chudnutí štíhlych, ktorí chcú byť ešte štíhlejší. Každé chudnutie je pre zdravie záťaž, preto neodporúčame chudnúť len pre krásu. Kto má BMI zhruba v norme ten by chudnúť nemal. Ak máte len málo kíl navyše, nechudnite. Zmeňte životný štýl, jedzte racionálnu stravu, jedzte pravidelne, cvičte, pravidelne relaxujte ale nechudnite.

Tip: BMI si vyrátate v kalkulačke BMI
na stránke: http://www.chudnutie-ako.sk/bmi/

Pokiaľ máte výraznejšiu nadváhu, začnite chudnúť, ale spravte to čo najšetrnejšie. Odporúčam vám príjem okolo 8000 kJ na deň. Chudnutie sa síce nezačne rýchlo, ale bude mať malé zdravotné dopady. Niektorí ľudia radia drastickejšie diéty. 6000 kJ na deň je síce spoľahlivé pre chudnutie, ale pri tak nízkom príjme sa spoľahlivo spomalí aj metabolizmus. Potom, čo schudnete, budete mať dosť dlho problém, ako sa vyhnúť jojo efektu. Diéty založené na príjme pod 6000 kJ na deň sú už vhodné len pod odborným dohľadom, inak hrozia následky nevyváženej stravy.

Rýchle chudnutie má význam, ak obezita predstavuje vážnejšie riziko, ako následky drastickej diéty.

Diéty s nízkym príjmom sú dlhodobo neudržateľné, preto je lepšie chudnúť spôsobom, aký sa dá dlhodobo dodržiavať. Drastickú diétu vydržíte pár týždňov a buď vás prestane baviť, alebo si poškodíte zdravie.

Na tomto fóre zaznievajú rôzne tipy ohľadne zloženia stravy. Ja sa prihováram k pestrej strave založenej na príjme všetkých potravín. Je dobré obmedzovať príjem mäsových výrobkov. Bravčové a iné červené mäso si doprajte tak raz za mesiac. Obsahuje veľa skrytého tuku. Ak mäso, uprednostnite kuracie a hlavne ryby. Denný príjem bielkovín je dobré kryť z polovice z živočíšnych bielkovín (ryby, vajcia, mäso, syr, tvaroh…) a z polovice z rastlinných (strukoviny, sója…).

Denný príjem živím pri chudnutí odporúčam pár týždňov kontrolovať pomocou váhy na potraviny a energetických tabuliek. Energetické hodnoty potravín nájdete tu: http://www.chudnutie-ako.sk/potraviny/energeticke-hodnoty-potravin.php Nie sú tam všetky potraviny, ale netreba byť úzkostlivý. Ak nie je to čo hľadáte, dajte niečo podobné. Je to nepohodlné vážiť a počítať, ale keď získate odhad, nemusíte neskôr viac vážiť. Odporúčané zloženie vašej stravy nájdete v už uvedenej kalkulačne BMI. Zadajte do nej všetky parametre (nielen výšku a váhu) a výpočet vám dá vo výsledku aj odporúčané zloženie jedla (bielkoviny, sacharidy, tuk) a jeho denné množstvo pri chudnutí, aj pre štíhlych. Aj keď tieto čísla sú len odhad, odporúčam držte sa radšej ich, ako drastických diét. Výpočet je založený na viacerých premenných a tak ako budete chudnúť, budú sa meniť aj čísla ktoré vám kalkulačka vypočíta. Preto si občas výpočet zopakujte.

Ak vám niekto bude pre chudnutie radiť rôzne druhy diét, vegetariánsku, či inú alternatívnu stravu, neverte tomu slepo. Chudnúť sa dá aj pri pestrej strave. Pokiaľ sa vám alternatívne stravovacie štýly páčia (vegetariánstvo, vegánstvo, vitariánstvo, surová strava…) skôr, než sa do nich pustíte, dôkladne si naštudujte princípy daného výživového smeru. Nesprávne zložená strava môže mať vážne a nepredvídateľné zdravotné dôsledky. Špeciálny výživový štýl vyžaduje veľmi veľa znalostí.

Hladovka je ďalším z obľúbených návodov na chudnutie. Neodporúčam vám hladovať, ani krátkodobo (očistné dni a podobné výstrelky). Nevhodne volená hladovka môže napáchať viac škôd, ako úžitku. Ak o hladovku máte záujem, poraďte sa so svojím lekárom, či vám ju odporúča.

Nuž a nakoniec pár slov pre tých, čo sme už schudli. Na rovinu: udržať si hmotnosť je veľmi ťažké. A teraz dôvody.

Najčastejšie sa nám nedarí držať hmotnosť hneď po skončení chudnutia. "Už som chudý, už môžem začať jesť" povie si človek po diéte a začne jesť zas to, čo jedol pred diétou. Čím drastickejšia bola diéta, tým rýchlejšie priberie. Tu je potrebné ešte pred chudnutím uvedomiť si jednu súvislosť: váš stravovací štýl vás priviedol ku obezite. Ak sa k nemu vrátite po schudnutí, privedie vás znova len ku obezite. Takže ak ste tuční, musíte sa vzdať svojho stravovacieho štýlu navždy, nielen počas chudnutia. Inak budete na "húpačke". 100 kíl, potom 70. Potom 110, potom 75. Potom 115 a 80. Je to húpačka, ktorá bude pomaly narastať. Zaradíte sa medzi ľudí, čo celý život držia diétu a pritom furt priberajú.

Ak po schudnutí chcete začať jesť normálnejšie, zotrvajte pri pestrej a racionálnej strave. Z obmedzeného energetického príjmu však pozvoľna prechádzajte na vyšší. Aj tu vám bude nápomocná uvedená kalkulačka BMI. K dennému príjmu pridajte napríklad 500 kJ. A ťahajte tak asi týždeň. Ak stále chudnete, ďalší týždeň pridajte ďalších 500 kJ na deň (takže spolu už +1000kJ k príjmu pri ktorom chudnete) a takto pomaly pridávajte, kým sa vám chudnutie nezastaví.

Snažte sa dosiahnuť stav, aby ste denne zjedli toľko potravy, koľko je primerané vášmu veku a pracovnému výkonu (v kalkulačke BMI tie čísla nájdete). Môže to trvať aj niekoľko mesiacov ak máte z diét spomalený metabolizmus. Snažte sa však, aby ste dlhodobo nejedli "vtáčie porcie". Nie je to zdravé, ani dlhodobo príjemné.

O chudnutí sa dá spísať ešte veľa. Ale nespravím to. Už som to spravil – web chudnutie-ako.sk obsahuje úplné informácie o chudnutí. Čítajte. Ak sa vám z webu zle číta, môžete si ten istý text kúpiť aj vo forme normálnej papierovej knihy. Tá sa dá kúpiť len na internete.

V tomto fóre nájdete veľa podpory a inšpirácie. Mnoho ľudí, ktorí chudnú vám radi poradia. Ak sa "nováčik" pripojí s otázkou typu "poraďte mi ako mám schudnúť", vyfasuje zvyčajne len hmlisté rady typu "prečítaj si tento web". Takže odporúčam novým členom fóra, dajte si čas, prečítajte si najskôr pár článkov.

Chudnutie je pomerne ťažká téma, vyžaduje veľa znalostí. Pokiaľ si myslíte, že existuje rýchla a jednoduchá rada na chudnutie, tak vás sklamem. Neexistuje. Ak niekto tvrdí, že áno, klame vás.