Ja a môj boj.

marila whiteiris,
ak chceš kvôli vegetariánstvu vynechávať mäso a ryby, môžeš skúsiť rastlinné zdroje proteínov. okrem tofu (ktoré sa nedá jesť stále) skús seitan alebo tempeh. Seitan je koncentrovaný pšeničný lepok, tempeh sú fermentované sójové boby. Sú výdatnejším zdrojom bielkovín v porovnaní s tofu.
ja som začala jesť mäso keď som začala chudnúť podľa týchto stránok. zistila som ale, že mi nechutí, takže pokračujem s rybami, syrmi, a už spomínanými rastlinnými zdrojmi.
držím ti všetky pästi aby si to zvládla
veľa šťastia

Luss ahoj, ako pokračuješ?
ako si písala jedálniček, že si zjedla 3 tofu, to je koľko gramov? tak to ťa chválim, že si pridala bielkoviny.. len tak ďalej.. ešte by ma zaujímalo ako si ich rozložila.. ono je všeobecne ideálne pre ženu 20g bielkovín v jednom jedle.
čo sa týka toho sušeného sojového mlieka, zdá sa mi, že to obsahuje hlavne sacharidy, a navyše rýchle čo sa nám vcelku nehodí, a bielkovín asi dosť málo. pozerala si si etiketu?
čo sa týka toho jedálničku na rozbehnutie metabolizmu, mohla by si prosím napísať presný rozpis s množstvami a časmi? lebo čo sa týka toho priberania, moc o tom neviem, ale moja skúsenosť je, že keď som žila na nejakých 3000-4000kj, váha sa mi zastavila na čísle asi 64 a pritom som chudla tak 2-3kilá za mesiac, potom keď som pridala na 5000-6000kj, dochudla som tak na 57 tempom kilo za týždeň. potom som začala jesť nepravidelne, podľa toho ako som bola hladná, ale neviem koľko, asi dosť málo, to sa pamätám, že ráno som mala vždy rohlík s vajcom a s jablkom, obed ako ostatní ale dosť malé porcie a večer skoro nič (asi do 500kj som mala limit a reálne som zjedla tak 300kj) v tom období na sebe dobre dala znať psychika, nemohla som spať, rýchlo mi tĺklo srdce, nedokázal som sa na nič sústrediť, bola som unavená, bolo mi stále zima, mala som modriny po celom tele od kostí keď som v noci spala.. ešte som to stiahla za nejaké 4 mesiace na 55 kíl s tým, že som tak raz za mesiac mala strašné žravky a zožrala som všetko.
potom po nejakom som si povedala dosť, a začala som jesť nejakých 8000-9000kj. za týždeň som "pribrala" 2 kilá a ten ďalší týždeň zo mňa zliezli. potom som sa začala zaujímať o zdravú stravu a jej zloženie, keďže celý čas dovtedy som sledovala len kj a jedla podľa toho, čo sme mali doma a na čo som mala chuť.
toť moja skúsenosť, čo sa stane, keď človek pridá na jedle.
a videla som niekoľko dielov jste to co jíte, a tam boli viaceré ženy, ktoré jedli na kj ešte menej ako je ich bazál metabolizmus, a navyše zle zložené, a po úprave jedálničku a dokonca pridaní na množstve začali hneď chudnúť a žiadne priberanie sa nekonalo, tak mi tá tvoja situácia s tým priberaním na tom rozbiehacom jedálničku je trocha divná.
čo sa týka vegánstva – fakt to myslíš vážne? lebo vegáni z presvedčenia takto jedia, aby sa dožili 120 rokov a na svojom jedálničku fakt pracujú aby bol pestrý a vyvážený. zatiaľ čo ty tam máš len ovocie, zeleninu, trocha tofu a trocha strukovín. pomalé sacharidy nič, olej nič, oriešky nič. to je polka živín fuč. a hovorí ti niečo perniciózna anémia? tú dostávajú vegáni, ktorí nejedia B12. Plus všetky vitamíny B-skupiny, obsiahnuté v obilninách, ktorého nedostatok spôsobuje nervové poruchy. Plus nenasýtené masné kyseliny a vitamíny rozpustné v tuku.
Vegetariánstvo je podľa mňa ok, ja napríklad tiež moc mäso nemusím ak sa tomu dá vyhnúť, strukoviny mi chutia oveľa viac. Len ešte ten tvoj komentár – ak budem mať psychické alebo fyzické problémy – alebo až budeš chcieť otehotnieť – potom už nemusí byť cesta späť.
A inak podľa mňa je riešenie psychických problémov, pokiaľ nie si fyzicky v pohode, teda že telo hladuje, na čo reaguje myšlienkami na jedlo, trocha strata času.
Čo sa rodičov týka, podľa mňa ani nie je nejaké nutné aby si im to vravela, pokiaľ s nimi nemáš nejaké dôverné vzťahy. Si už dospelá a ak nemajú záujem tak to je potom ťažko niečo. Na druhej strane zdôrazňujem, že ak nemáš podporu v rodičoch, potrebuješ ju mať v niekom inom. A ak ju nemáš ani v priateľoch, bolo by dobré zájsť ku psychológovi.
A ešte čo sa rodičov týka, skús ich trocha pochopiť. To si myslím, že ich určite aj chápeš. To si myslím, že je dosť blbé, že k sebe nemáte moc otvorený vzťah, ale na druhej strane viem, že občas to inak nejde, lebo niektoré veci proste nedokážu pochopiť alebo sa nevedia stotožniť s iným názorom. Ale čo sa jedla týka, musíš uznať, že pôžitkári sú obe strany, lebo oni majú pôžitok z toho svojho, ty by si zasa to svoje tiež nevymenila za nič. a či si ty na tom s jedlom lepšie? no podľa mňa ani nie, lebo nielenže si takou diétou škodíš a ani len nechudneš, ale navyše ty sa musíš obmedzovať a na to jedlo myslieť, zatiaľ čo oni nie.
Čo sa banánov týka, asi sama vieš, že je to aj z tvojej strany trocha prehnaná reakcia, inak by si to sem nepísala. No čo už, každý máme nejaké blbé zážitky ktorých opakovaniu sa oblúkom vyhýbame. Ja som tiež bývala voľakedy príliš vzťahovačná, ale časom sa mi podarilo s úplnou ľahostajnosťou si na podobné veci a rýpanie povedať "no a čo". navyše každého asi naštve, keď mu zmizne nejaké jedlo na ktoré mal chuť. aj ja doma zvyknem štekať po ľuďoch, ak zistím, že niečo čo som plánovala zjesť sa vyparilo. síce ma to hneď aj prejde, ale v prvom momente ma to fakt naštve. a nekonzumácia banánov ešte nikoho nezabila, navyše pri diéte sa aj tam moc jesť nemôžu, lebo majú vysoký GI, tak lepšie pre teba..
tak sa ozvi ako pokračuješ..

whiteiris Luss, to o tom braní jedla, že z každého niečo a jesť a tak mi príde šikovné aj praktické. Problém je len vo mne. Že zatiaľ sa neviem rozhodnúť zmeniť to a to mi príde šialené! Dnes som sa rozhodla jesť aspoň menej ovocia a zjedla som 3 tofu a kúpila si sójové mlieko sušené nízkotučné čo som našla v obchode a dokážem ho akceptovať a myslím, že aspoň chabí pokus o doplnenie bielkovín to je, aspoň pokus o niečo…
tini, keď som jedla podľa tej odborníčky na metabolizmus, tak som jedla omnoho viac. Pamätám si, že som ráno mala vypiť pohár džúsu a pila som ho 20 minút – to bez žartu a v autobuse som potom myslela, že to nedopadne dobre… To s pribratím beriem. Ja si tiež myslím, že ako náhle zmením túto moju vec tak hneď budem priberať a až časom sa to môže ustáliť a ja môžem začať odznova. Spraviť hrubú čiaru a stále ísť za cieľom, iným spôsobom. Len tá cesta k čiare ma vyslovene desí. Keď som nad tým dnes cestou do školy rozmýšľala, musela som zastať a normálne si sadnúť na múrik jedného rodinného domu. Mňa to úplne skolilo. Premáha ma myslieť na pribratie či tú cestu, ktorú ak chcem byť, musím podstúpiť. Tak len čakám a čakám čo sa stane a ono sa nedeje nič. Len ma to naďalej točí vo vlastných myšlienkach. Aj v škole som bola taká nijaká a rada by som to povedala najlepším priateľom, že nevládzem a už nevládzem. Alebo ako malé decko sa hodila na zem a búchala rukami. Ale už ním nie som a musím k tomu čeliť. Desivo.
Vegánka som kvôli chudnutiu na 70% a presvedčeniu na 30%. O vegetariánstve som presvedčená na 100%, takže aj keby jem teraz vajíčka a syry či mlieka tak mäso a ryby nebudem a aj keby mi išlo "o krk" by som si rozmyslela či zruším vegetariánstvo. Keď som s ním začínala, s vegetariánstvom, vravela som si tak, že pokiaľ nebudem mať psychický či fyzický problém s tým, tak budem pokračovať a že možno prestanem ak by som niekedy v ďalekej budúcnosti otehotnela a podobne. Len dnes si to už viem predstaviť ťažšie…
A rodičia – – myslím, že ani nevedia že som vegán. Že si to dajak nevšimli. Vedia, že som vegetarián. Podporia ma ak chcem ísť za lekárom. Ale nič viac. Oni ani nevedia, že už som 4 krát darovala krv. Ani celkovo veľa o mne nevedia, pretože ich reakcia na všetko nové je podľa mňa prehnaná. Aj podľa mojich súrodencov sa im neoplatí veľa vecí hovoriť. Jediné čo sa dosiahne, že si vypočujem morálnu prednášku, ale všetky argumenty alebo vlastné názory oni neakceptujú a melú si svoje.
Je ich mám naozaj rada a mrzí ma to povedať, ale boli by medzi tými poslednými, ktorým by som o týchto problémoch povedala. Pohlavok si môžem dať aj sama. Asi tak to vnímam. Navyše, oni sami si nevedia ani predstaviť aký je to pocit, nie tak ako vy tu… Ich stravovanie je veľmi veľmi nezdravé, také pôžitkárske. Áno, ja nemám čo hovoriť o nezdravosti, ale myslím, že sú na tom horšie, takže i keď poznajú maju diétu a to čo zjem za deň, minule mi napr. mamina povedala po tom čo som zjedla všetky banány čo boli doma (bolo ich 5 a v ten deň som jednoducho mala chuť na ne a jedla som len to): "to ti ďakujem pekne, ja som si chcela dať na raňajky!" a ja tak prekvapene a previnile som jej navrhla jablká..reakcia: "ty si čo myslíš, že mi zješ jedlo a potom mám jesť čo ty chceš, nebuď drzá!" :D no ja som sa "zvrtla na opätku" a išla na poschodie lebo nie do plaču ale už do smiechu mi prišlo. Od vtedy som nesiahla na banán -čo ak …

fatfighter tomáš, kašli na oca, ani sa nad tým nezamýšlaj, ani sa neobviňuj.. on si neuvedomuje, čo od teba vlastne chce.. to by si videl keby si mal 100 kíl ako by zmenil názor..

no ja si myslim, ze by mi povedal, to iste co pri 85kil, ked som mal 18…
ze na vzhlade nezalezi, daco by mi rozpraval o prirodzem sebavedomi, ktore clovek nema hladat u cudzich ludi ale v sebe,a celkovo by ma presviedcal, ze to nevadi….
no to je nadlho problematika, hlavne u neho v pajde vzniklo, ze za to ze nejem ako 98%ludi, tak musim tym strasne trpet….

tini whiteris, este ma napadlo – preco si potrebujes dokazovat nieco prave v jedle? mozno by Ti pomohlo skusim najst aj inu oblast, kde by si sa realizovala a dosahovala uspech, praktizovala sebazaprenie. Myslim, ze co sa jedla tyka, tam uz ani nemas kam ist, lebo skutocne dokazes fungovat a zapierat sa so strasne malo jedlom, takze to mozes povazovat, ze uz si to dokazala.. netreba Ti vydrzat viac.

a co sa tyka vazenia jedla. Ja si prave myslim, ze by si vazit a ratat mala.. pretoze presne co pise luss, to som zazivala aj ja, ze som mala po schudnuti tendenciu jest menej, aj kvoli tomu, aby som nepribrala spat, a vlastne som nevedela, kolko to je to spravne mnozstvo na udrziavacku. Takze mi pomohlo len dosledne vazenie. Aj ked som pri navysovani dokonca mala pocit, ze uz tolko jest nechcem, ze mi to je navyse, zbytocne, staci mi menej.. ale posluchla som tu skusenejsich na fore, a navysovala som aj tak. a davala pozor aj na zlozenie zivin. ja viem, ze to je uzky lad, aby cloveku z toho nesvihlo, ale v urcitej faze – a ta je podla mna aj u Teba teraz, to je potrebne.. nakoniec som navysila na kolko bolo treba, a zaroven ani nepribrala, coz bolo pre mna velmi prekvapive. a pozitivne samozrejme. Jasne, ze som pri tom aj cvicila, ale to tak 3x do tyzdna. Pritom len bezny pohyb stylom, ze tiez vsade chodim peso. plus nahodne aktivity podla rocneho obdobia (bicykel, lyze, turistika..) Totiz Ty podvedome budes vzdy jest malo, pokial to nebudes kontrolovat, ked mas vycitky uz z 2 jablk navyse. Ono ta poradkyna Ti chcela isto dobre, ale mozno to na vlastnej kozi nezazila. Je fak, ze psychika robi svoje, a je mozne, ze jedna z pricin, preco to neide lezi aj tam kdesi, resp. ze to suvisi.. ale nie zakladna, ta je podla mojho nazoru ozaj v spomalenom metabolizme a velmi slabej strave..

tini cafki whiteris, teraz som docitala vsetky prispevky v tvojej teme, inak luss by som verila, lebo ma priamu skusenost s cimsi podobnym ako ty.. a vidis, je stihla a je normalne.. takze sa to da.. pises:
Chcela som schudnúť a vážiť 60kíl. Chcela som sa cítiť zdravo. Chcela som sa cítiť dobre vo svojej koži. Chcela som byť spokojnejšia so sebou a mať sa rada.
otazka je – vazis 60kg?? citis sa zdravo?? citis sa dobre vo svojej kozi? si so sebou spokojnejsia???
Mne pripada, ze odpoved je NIE.. ci? A myslim si, ze to znamena, ze jednoducho na splnenie svojich dobrych cielov si si zvolila zlu taktiku. Nefunguje to. To uz predsa za ten cas si sa musela presvedcit. Ani to fungovat nebude. ja si tiez myslim, ze aj zdravotne problemy pridu. zakerne a pomaly. podla mna ani dobra krv az tak nic neznamena, pretoze tam to trva dlho, kym sa cosi prejavi, a ako pise luss, telo si cerpa z kdekade, zo svalov, kosti, zubov, to co potrebuje na prevadzku.. a prejavit sa to isto raz prejavi, mozno to potom bude lavina… ak teda cosi nezmenis.. Zdravo sa urcite nestravujes. aspon podla mojho nazoru a vedomosti.

vegetarianka si teda z presvedcenia?
Veganka podla mna uz byt nemusis, uz si si predsa dokazala, ze to zvladnes. zdravotne pozitiva tento sposob stravovania nema ziadne, je to strava ochudobnena o mnoho zivin, ktore telo potrebuje, a ktore je velmi tazko ziskat. vlastne asi aj preto ti ostalo v jedalnicku tak malo jedal, aj ked teda je to aj kvoli diete, nielen kvoli veganstvu. podla mna nie je normalne, aby si cele dni citila hlad.. to je prave ten stav, co aj telo vyhodnoti ako stav krizy, a chudnut proste nebude.. takze ak chces splnit svoje ciele, musis zmenit taktiku.. nema zmysel pokracovat v tom, co doteraz.. neprinasa to uzitok. vidis to aj ty, vsak.. ?

ked som tak kukala na Tvoje udaje, ja som tiez dlhe roky mavala okolo 72-75kg a vysku mam priblizne rovnaku 177. Sice som sa stihla necitila, ale ani ziadna obezita to nebola. Horna hranica normalu. Potom som pribrala postupne za roznych okolnosti az na 92. A teraz mam 62-63, momentalne tiez chudnem a doladujem to na cca 60-61 (okolo 58.5 -59-60 som mala vahu tak rok, dva, nakoniec som si povedala, ze lepsie je pre mna okolo tych 60. Takze navyse mam vlastne az tie kilecka nad tou 60-61, co som priprala papkanim sladkosti;))), nie normalnou stravou, teda navyse myslim subjektivne, jasne, ze ostatni ludia zmenu ani nepozoruju). Avsak, co tym chcem povedat. Chudnem teraz na prijme 8500KJ. Normalny prijem som mavala tak 9500-10000. A prvykrat som chudla (myslim tych 33kg)na neviemakom prijme, lebo som neratala, ale skor asi do tych cca 6000, dnes uz viem, ze tiez to bolo dost malo, aj som to vlastne vdaka foru zistila, ze to je malo a postupne som pridavala stravy. V udrziavacke som zacala vazit a ratat, aby som vedela navysit, a nelutujem to ani trocha, navysila som postupne na 7000-8000-9500.. a myslim, ze len vdaka tomu, ze som fungovala na takychto normalnych prijmoch si vahu aj udrziavam uz par rokov. Inak by som sa asi tiez zamotala nechtiac do kruhu slabeho stravovania (mne bolo to navysovanie stravy dost podivne, moc sa mi do toho nechcelo, mala som pocit, ze mi aktualna strava vtedy stacila, ja som hladna nebyvala, ale teda som jedavala podstatne viac ako Ty). A vidis, metabolizmus to zvladol, a siel na skoro dvojnasobny prijem a to bez nejakeho naberania tuku. Ono ani tych 72-75 neni strasna vaha, aj ked chapem Ta velmi dobre, ze sa necitis stihlo a chce s nou ist nizsie.. avsak, treba na to zvolit naozaj dobru taktiku, ktora funguje.. a ktorou je podla mna skutocne nakopavanie metabolizmu, pridavanie stravy, stolerovanie aj pripadneho pribratia..
Skus si o tom popremyslat..

hm, a co hovoria rodicia na Tvoje stravovanie?
Drzim Ti v kazdom pripade palce, aby si sa pohla dalej.
A este co sa tyka cvicenia, tiez by som to asi extra nesilila, mozno skor dostat to na uroven kazdy druhy den.. to tiez privadza telo do stresu. na chudnutie potrebuje aj oddych a klud.

tini ahojki whiteris, hmmm, mne to tiez pripada na brutalne spomaleny metabolizmus.. moze byt problem v tom, ze aj predtym si ho mala pomalsi, a kedze si chcela schudnut, tak si zacala jest este menej, cim si ho spomalila este ovela viac. Mna by zaujimalo, ked si chudla pod dozorom odbornika, tak si jedavala vlastne 5x denne? A tie mnozstva boli asi ake?. Ono uz vlastne druhy rok jedavas skoro ziadne ziviny, ale prevahu zeleniny a ovocia. tie su kaloricky malo vyznamne, a aj nutricne su skor na vitaminy, nejake mineraly, ale bielkovin maju hodne malo, a sacharidy maju akurat to ovocko viac menej aj to rychle. Je to teda riadna hladovka. Nechapem teda, ze jak to mozes vydrzat, a ze este organizmus ako tak funguje.

ja si myslim toto – pises, ze si pribrala od januara do polky marca na tej rozbiehacej diete 2kg. Myslim si, ze prave to bolo SUPER!!! ono pri startovani metabolizmu, tym sposobom, ze sa zacne jest viac a castejsie, tak sa pribrat moze a velakrat sa aj priberie, a to nielen 2, ale aj 4kg je normalne. Ono to trva niekedy aj pol roka, kym telo pochopi, ze uz nemusi hladovat, ale je normalny stav a moze aj chudnut dokonca.. Myslim si, ze si to prilis skoro vzdala, lebo si sa zlakla toho priberania a odbornici ta velmi asi v tomto neusmernili, nepovzbudili. okrem toho si vlastne pribrala iba v tom januari, a vaha dokonca uz zacala klesat na tych 75. Podla mna bolo treba vytrvat dalej. Ale nic nie je stratene, ja by som si myslela, ze by si na takyto rozbiehaci jedalnicek mala opat nabehnut, a to mozno aj na styl ako tu pise miro, teda v tom zmysle zlozenia jedalnicka, zivin, a postupne aj mnozstva.. aj ked teda by si vynechavala maso.

mam este otazku, preco vlastne si veganka? kvoli chudnutiu (ale ved ani nechudnes tou formou), alebo kvoli presvedceniu? a vegetarianka preco?

Pri 90dnovke prave ta velka spotreba ovocka neni moc OK. Osobne si myslim, ze to moze byt jednym z dovodov Tvojho nechutnutia, ovocko su rychle cukry, pri chudnuti celkove moc OK nie su.. tak ci tak sa mi zda, ze aj pri nej si jedla na mnozstvo velmi malo.

Ak som to dobre pochopila, tak vlastne nejedavas vela veci kvoli tomu, ze chces schudnut (tie zemiaky, ryzu celozrnnu napriklad). Hmmm. a tusim fakt si mala uzasne stastie na dietologa, ktory ti povie, ze jes zdravo Ono totiz neide iba o to, co clovek je, ze vynechava nezdrave veci, je dolezite aj kolko toho zje a konkretne zlozenie stravy.

Hm, neviem, ci je dolezite nejak to zaradovat do dakej diagnozy, ja tiez nie som lekar, ale skor mi to pripada blizsie k anorexii (ako aj pise fatfighter, anorexia neznamena, ze clovek neje nic). Dost sa tou stravou trapis. To sa ani nedivim, lebo ved musis do istej miery trpiet furt hladom, mas chut na nejake veci (ostatne dobre, chlieb s maslom je OK, aj mlieko), a odriekas si ich.. s umyslom schudnut, a to sa nedeje.. je to silene tych 1500-3000 na den. Bacha na to, ja si totiz myslim, ze raz Tvoj organizmus skolabuje, nechcem Ta strasit, ale je to uz vazna vec. V kazdom pripade je super, ze to riesis. Skus mozno porozmyslat tym smerom navysovania stravy. ono to je teoria, ktora ozaj funguje. nemyslim, ze by ti pomohlo, myslim teraz na chudnutie, to, ze takto strasne malo jes a vela makas.. podla mna by bolo treba napostupne stravu ponavysovat, vydrzat tak aj pol roka, aj za cenu, ze priberies.. ale pripada mi to jedina cesta von.. ja viem, ze to je narocne na psychiku, ale Ty si silna osobnost, takze si myslim, ze to zvladnes, ked uz zvladas taketo hladovanie..

Luss tomáš, kašli na oca, ani sa nad tým nezamýšlaj, ani sa neobviňuj.. on si neuvedomuje, čo od teba vlastne chce.. to by si videl keby si mal 100 kíl ako by zmenil názor..

fatfighter ja mam tabletky od doktora, ako keby som mal uz 80 rokov….
mne uz prestavaju padat vlasy z 350 na den mi teraz tak pada 80-120….ale stale mi je to velmi neprijemne..hlavne ten pohlad na tu hlavu……
no tak sa drz, a porozmyslaj velmi dlho sebe, ale ja sam viem, ze radit tu moze kazdy ako chce , aj tak ked ty nebudes chciet zmenit nieco, tak aj ludia mozu chodit po rukach, aj tak to nic nezmeni…
dobru noc…ja uz idem radsej spat, bo ja subezne ako si s tebou pisem, tak este zazivam rodinnu dramu s otcom prave ma presviedca, ze mam zjest take jedno tucne jedlo a zacat normalne jest…vsak ja ja ale uz jem normalne….

a stymi priatelmi, to si viem predstavit…..ja nemam uz skoro ziadnych….a co zostalo tak je des a hruza…no mozno jeden clovek je medzi nimi, co tak stoji za to….ale zase furt ludi so svojimi problemy otravovat nedokazem..a ani nechcem..mam taku blbu povahu

Luss ešte tie kj – veď to nemusíš mega sledovať keď to máš aspoň trocha v oku.. stačilo by si povedať tak dnes si dám kus ovocia, 5 porcii zeleniny, ku každému jedlu bielkovinu a sacharidy atď, a naučiť sa to NAOZAJ správne odhadovať.. nie že idem od oka ale bojím sa že to preseriem tak si dám pre istotu o trištvrtinu menej.. ja som takto jedla školské obedy od oka a odnášala som tak skoro celé taniere normálneho jedla typu mäso s ryžou s tým, že som zjedla tak tri kúsočôčky mäsa a za lyžicu ryže s presvedčením, že tá porcia musela mať minimálne 1500kj, čo je neviem či skôr smiešne alebo tragické, ale fakt som tomu verila a rozmýšľala ako je možné, že každý má taký praúžasný metabolizmus..
ja ti tých 60 kíl neberiem, ale veď pozri kam si sa takto dostala.. trápiš sa a nechudneš.. ja tu len do teba hudiem aby si si to premyslela a jedálniček upravila.. z tej stránky závislosti ti neviem dosť dobre poradiť, sama nemám pocit ani po 4 rokoch že by som bola ok, ale aspoň mám pocit, že to trápenie aspoň za niečo stojí..

whiteiris Luss, neberiem to v zlom, určite nie. Skôr ako podporu. Je to pravda, je to až vadné a našťastie si to ešte uvedomujem, a preto som i napísala na toto fórum. Práve do tejto skupiny. Nemyslím si, že je to normálne. Aj sa na seba kvôli tomu hnevám. Hlavne ma desí čo sa stane potom – ako sama hovoríš, nebude to nič príjemné. A zatiaľ ani z tejto ženskej stránky nemám problém, možno som mala do teraz len šťastie.
Možno to ale poznáte aj vy, ale mňa veľmi mrzí, že priateľom sa toto nepáči, hlavne tým najlepším, ktorí o tom vedia trochu viac, ale toľkoto už ani nevedia. Nuž to ma mrzí, že vlastne sa nehrám len so sebou ale aj s nimi, ak by sa mi niečo stalo… No vždy si spomeniem na pôvod tohto celého. Chcela som schudnúť a vážiť 60kíl. Chcela som sa cítiť zdravo. Chcela som sa cítiť dobre vo svojej koži. Chcela som byť spokojnejšia so sebou a mať sa rada.
Asi každí máme svoje dôvody, prečo sme sa "sem" dostali.

whiteiris Počuj, ja som si ešte kúpila v lekárni VICHY také prípravky, je to veľké asi 1,5cm a to som si vždy dala na vlasy a neumýva sa to, aj to mi zastavilo to vypadávanie.
Koľko príjmem? No keď som si to ešte presne počítala na kJ tak som mala od 3000 do 6000 kJ, a teraz zjem o polovicu menej. Čiže odhaduje 1500-3000 kJ. Podľa toho aj, čo je doma za jedlo. Bojím sa to ale začať sledovať úplne presne, lebo som s tým prestala na radu psychologičky-jednu konzultáciu som s ňou raz mala v tom centre kde mi predpísali diétu na zvýšenie metabolizmu- tá sa vtedy čudovala na mne, no a poradila mi, že mám prestať sledovať a vážiť všetko čo zjem, lebo možno to aj psychicky brzím. Že telo je vystresované z toho.

Luss ešte upozorním, že aj tie problémy ak prídu tak zákerne.. ja ako som držala diétu tak všetko v pohode a zrazu asi polroka po tom ako som už jedla normálne mi začali vypadávať vlasy- tipla by som to na nejakú tretinu až štvrtinu čo celkovo padla za obeť.. našťastie to nebolo nejak mega viditeľné, ale z hustých sa stal priemer.. a počula som, že veľa žien má takúto skúsenosť, že problémy prišli až po čase.. výsledky máš dobré pre to, že jednak ješ veľa vitamínov a jednak telo má ešte nejaké rezervy (rezervami myslím viac menej skôr požieranie seba samého aby sa reguloval nedostatok tam kde je to viac treba) z ktorých ZATIAĽ čerpá a ktoré by sa ti mohli neskôr vypomstiť, aj o pár rokov keď si už ani neuvedomíš s čím to súvisí..
a prepáč ale byť vegánka len pre to, aby si si dokázala, že to zvládneš je podľa mňa už vadné, prepáč za názor.. je toľko iných vecí, ktoré by si mohla dokázať, proste iný cieľ na ktorom by si si dokazovala svoju vôľu..
prepáč.. môj názor.. hlavne na B12 nezabúdaj..
a btw mne napríklad vypadol menzes na 3 roky kým som sa nezačala dopovať injekciami a liekmi aby som ho mala..

fatfighter hm, ja som si vlasy ostrihal strojcekom na dva cm a teda to nepomohlo….
hm, skoda….
mne furt padaju…..
a ja zase mam vysledky v krvi katastrofalne, a moj krvny tlak je nizky
no tak hlavne sa zamysli nad sebou ci naozaj nechces to tvoje stravovanie pozmenit, mozno z veganstva na vegetarianstvo…
vedela by si odhadut kolko KJ prijmes za den? lebo me to tak vyskakuje okolo 2000kJ….

whiteiris Luss ďakujem za radu. Len ja to vegánstvo nechcem zrušiť. To je najhoršie, že už si neviem predstaviť, že by som tak nežila. A podráždená bývam ak som hladná a vtedy bud mlčím radšej alebo si odhryzne z jablka alebo veľa pijem. Aj ten jedn hryz mi pomôže. Alebo idem cvičiť. Potom som úplne nadopovaná ako keby.
A fatfighter, ani žuvačky nežujem, jednoducho si to už nedovolím a hanbila by som sa pred sebou keby hej. Je to divné a tak…ale dala som si to ako ďalší cieľ a držím to. Tak ako vegánstvo, dala som si ho, lebo som chcela skúsiť či to vydržím. Ale pôvodná myšlienka vegetariánstva bolo presvedčenie. A zdravotné problémy nemám. Mala som počas 90dňovej diéty, že mi začali vypadávať vlasy, tak som si ich dala trochu podstrihnúť a ofinku spraviť a je to už v poriadku. Dokonca každého štvrť roka mi berie doktor krv a kontroluje ju a vždy je to všetko v poriadku a aj hladina bielkovín. A tiež vždy ako náhle môžem darovávam krv a myslím, keby nie som fyzicky zdravá, tak by som ju nemohla dať…

Luss ozaj a ešte úplne najhoršie sa mi zdá, že ľudia dokážu zostať na takýchto diétach, lebo veria, že im pomôžu, že sú zdravé, dobre zostavené, dodrživajú ich, diéty prestanú fungovať, zdravie ide do kíblu a chudák človek si myslí koľko pre seba robí a pritom prd, je to úplne zle..
tiež to mám za sebou, je to tragické a je mi to fakt ľúto keď to vidím.. a pritom stačí len jedálniček, ktorý je fakt dobre zostavený a navyše človek nemá hlad a stojí ho to omnoho menej námahy aby schudol.. f**k diets..

fatfighter mna by tiez zaujimalo, ci nema snejake zdravotne problemy…a ak nie, ako im predchdzas pri takych prijmoch…..

Luss skús si zostaviť jedálniček zozačiatku minimálne na nejakých 5000kj s tým, že denne bude aspoň 80g bielkovín a 30-40g tuku, a postupne pridávaj na jedle po 500kj tak raz za 1-2 týždne a bielkoviny navýš na 100g, tuk aspoň na 45g, a s kj pridávaj pomalé sacharidy – zemiaky, cel. cestoviny, ryžu, pečivo.. ovocia jedz len 1ks na deň doobeda alebo 100g po cvičení, zeleninu 500-1000g a fakt začni jesť plnohodnotné jedlo.. tým nemyslím, že musíš jesť mäso, ale dobré by bolo aspoň ryby, syr a vajcia, kvôli živinám a hlavne bielkovinám.. strukoviny sú ako zdroj bielkovín dobré, ale neobsahujú niektoré látky, ktoré obsahujú živočíšne veci. Ak ich neješ, potom si to treba naštudovať čo ti chýba a brať aspoň vo forme vitamínov, inak si koleduješ o stratu zdravia. A neviem, či o tom vieš, ale strukoviny samotné bez pomalých sacharidov predstavujú neplnohodnotný zdroj bielkovín, ktoré nemôžu byť dobre využité.
A neprestaň cvičiť, pi, pravidelne jedz a spi.
Toto je najlepšia rada akú ti môžem dať, asi máš z toho jedla strach, ale jedením mála sa z tohto začarovaného kruhu nedostaneš, naopak buď môžeš začať strašne priberať aj z tej trošky čo zješ, postupne prichádzať o zdravie telesné i duševné pre nedostatok živín a energie, alebo ti raz preskočí a začneš sa pchať všetkým čo pred tebou neutečie.
A fakt bez srandy. Myslíš, že takto dokážeš šťastne žiť? Ja mám za sebou aj obdobie hladovania a šťastná som sa teda necítila, lebo som celý deň i noc rozmýšľala nad jedlom, nič som nevládala, dokazila som si vzťahy s priateľmi a v škole to so mnou šlo totálne z kopca.. ak to u teba tak nie je, musím povedať, že úprimne závidím.. a mám za sebou aj dni, keď som to nezvládla a zožrala som všetko čo som len mohla a potom sa cítila ako najväčšia špina, troska a strašne som sa nenávidela.. stojí ti to za to?
a keď som začala jesť viac a mala som normálny príjem, nejakých 8500kj a nerobila som excesy tak váha pekne poslúchala, psychika sa zlepšila a dostala som sa na VŠ o ktorej by som ani nesnívala predtým..
Neviem síce, či máš ten problém kvôli nízkemu prijmu, ale podľa mňa to vyzerá tak, že áno. Nemôžeš totiž fungovať na vzduch, telo potrebuje energiu a živiny a keď ich nemá tak sa bráni..
Tak prajem veľa šťastia..

Ytak whiteiris: pomoct ti zial neviem, aj ked ma tvoj problem zaujal, len jednu poznamku mam, teraz robim s 2 indami, ktori su vegetariani, zatial mame spustu roboty tak sme sa nestihli velmi bavit na tuto temu ale dost ma prekvapilo ked Sarangan hovoril ze vela zapadnych ludi si mysli vegetarianstvo = zdrava strava ale to vraj tak vobec nieje …no a k tomu trpeniu, ja nemam pocit ze trpim, skor trpim ked nejem pravidelne (som hladna a mam motanie) a nepijem dostatocne (boli ma hlava) a nezacvicim si (chyba mi energia) sxchlastx sxchlastx

whiteiris S tým hladom je to tak, že celý celý ten čas som hladná. Ale už to nie je také zlé ako na začiatku a taktiež mi už nevadí ak niekto je hocičo pri mne. Dokonca na to nemám ani chuť. Mám skôr chuť na čerstvý krajec chleba s maslom- už od začiatku tohto roka. A na pohár vychladeného mlieka -to je najnovší pocit, asi mesiac trvá je to smiešne, že sa človek takto trápi, ako pozerám koľko nás tu je a trpí…
Aj keď si myslíš, že si nepomohol, nie je to tak. Aspoň viem, že aj iní ľudia majú problémy a musí bojovať ďalej. Tak ďakujem

fatfighter preco si veganka? kvoli presvedceniu alebo kvoli stihlosti?
to aj kvoli zuvacke mas pocity viny?

fatfighter no, ja ti teda hadzat diagnozy nejdem, mne viac krat vyhodili, ze som anorektik.ale som obzerny bulimik
no anorexia nie je o tom, ze anorektik je raz za dva tyzdne a to 1 zeleninovy list…
a bulimia, tiez nie, ze zje clovek pol jabka a bezi na to zachod sxgrc1x sxgrc1x ..

hm, tak ja tu uz bohuzial viacej asi nepomozem, bo ja sam sebe si neviem pomoct…

ale urcite mas zaseknuty metabolimus a bazalny metabolimus ti klesol aj na 50%
a teda musis mat zeleznu volu, ze nie si hladna, alebo, ze mozno ty uz ani hlad uz ani tak necitis…

ja mam sam zdegradovany pocit hladu…ja ho necitim uz niekolko tyzdnov….ja poznam stale len psychicky hlad sa vrhnut na chladnicku a poriesit si tak vsetky moje zivotne problemy….
normalne pocity hladu a sytosti su u mna v prdeli…ale teraz robim re-food prozess a take veci sa zvyknu vyrovnavat po 8 tyzdnoch…

whiteiris Ak mám záchvat hladu, tak to prebieha tak že za deň zjem 4 jablká namiesto 2. A podobne. Nikdy to nie je jedlo mimo diéty. Nikdy nič mimo vegánstva. Ani tá žuvačka. A ak to spravím, cítim takú vinu, že na druhý deň si dám vodný deň.
A na tvoju otázku či som anorektička alebo bulimička…Nuž skúšala som aj schválne cestu bulímie, ale hned pri prvom pokuse sa mi to nepodarilo a tak som to nechala tak. Anorektičke asi tiež nie som lebo niečo jem. Ale aj tento príspevok som zaradila som, pretože si nemyslím, že je to normálne. Hlavne tá záťaž na hlavu a presviedčanie samej seba. Hľadám jednoducho pomoc, lebo inak neviem až kam to povedie…

fatfighter hm…no whiteiris…tak tvoj problem je vyrieseny….je to uplne zaseknuty metabolizmus…ja to poznam..to co drzis je taka typicka crash null diet ale teda drasticka….mas uplne telo prepnute do sporiaceho rezimu…

a to vazne nemavas ziadne ulety, ked proste uz nevydrzis a vrhnes sa na vsetko?
ja priznavam , ze ja by som tiez dokazal pod nejakymi okolnostami aj niekolko tyzdnov bezat na takychto prijmov, ale stale nie….
ja to poznam, proste telo dlho nevydrzi taky enormny tlak, a telo vypne uz cloveku vedomiu a ide jednoducho zrat….bez ohladu na to, ze vedomie oznamuje ze nie…

ja sa ta pytam radsej rovno ako PPPtak- obzerny bulimik, si anorekticka alebo bulimicka? ale neuraz sa pjosim

whiteiris Ahoj fatfighter, takže som vegánka. Od toho apríla. Plus moja diéta do toho.
A dnes? Takže: raňajky: jablko, obed: 4mrkvy, 2 kukurice-klasy, olovrant: hrsť orechov- to je môj úlet na "vysokokalorické jedlo", večera (o 18:35cca): brokolica-asi 150gramov, hrach-hrsť -spolu uvarené vo vode. Som hladná, ale našťastie idem von a vonku nie je už prístup k ovociu či zelenine, takže dnes som s jedením skončila. Inak, som aj abstinent.

fatfighter si veganka alebo vegetarianka?

fatfighter ahojki…no ja supr odbornik nie som, ale mne to strasne znie po pokazenom metabolizme…skor ale v duchu, ze mas velmi nizky prijem dlhodobo asi uz rok a telo uplne preplo na setrenie vsetkeho ……

hladam som v tvojich prispevkoch co vlastne vsetko jes, ale okrem ovocia a zeleniny, som tam nic nenasiel….

nenapisala by si napriklad jeden cely den co napriklad dnes si zjedla?
to nemas ani jedlove ulety? ziadny utok na sladkosti alebo vysokokaloricke jedlo?

whiteiris A ešte som zabudla:
Výška- 175 cm
Váha: – 1.7.2009 – 75kíl
– 1.1.2010 – 74kíl
– 20.3.2010-76kíl
– 5.4.2010 – 75kíl
– 1.7.2010 – 74kíl
– 1.9.2010 – 66kíl
– 15.9.2010- 68kíl
– dnes – 71kíl
Tá váha od 1.7.09 do 1.7.10 klesala a stúpala ale nikdy nebola nižšia ako 72 kíl a nikdy vyššia ako 76kíl.

whiteiris Ahoj tini, nuž počas toho prvého jedla som jedla napríklad:
Raňajky: aktivia jogurt, desiata: aktivia jogurt, obed: 240gramov jablkov, 80 gramov mrkva, 120 gramov cuketa, togu (100g/477kJ) 90 gramov, olovrant:jablko 200gramov, večera: 160gramov ananás, 1 aktivia, druhá večera: jogurt biely.
Alebo iný deň:
Raňajky: jogurt biely, desiata: pohár mlieka 250ml – nízkotučné, obed: syr(20%tuku) 50 gramov, tofu (100g/616kJ) 80 gramov, rajčina 140 gramov, šalát 100g, olovrant: mlieko 300ml -nízkotučné, večera: 40gramov syr (20%tuku)
V týchto dňoch som cvičila:
200 naťahovaní na nohy (taká vec čo aj v reklamách ju ponúkajú, na poslňovanie, zväčša červenú a modrú časť to má, dúfam, že viete čo myslím), 200 naťahovaní na ruky, 200 brušákov plus do výdrža 20 krát, 10 minút bicyklovanie na stacionárnom bicykli (záťaž 4-ak to poznáte) a 12:8 -čiže 12 sekúnd som makala makala na maximu, 8 sekúnd pomaly, a zas 12 rýchlo, 8 pomaly..a tak 10 minút…
Toto bolo počas leta minulý rok.
Cez ten rok kedy som schudla tie 2 kilá sa nedá presne povedať čo som jedla, lebo v tom som mala aj tú 90dňovú diétu a aj diétu na zvýšenie metabolizmu. Ako hovoríš, áno, aj toto napadlo doktorke. Tak som išla do centra kde mi zmerali bazálny metabolizmus a dali mi tam aj jeden typ diéty kde to bolo zamerané pre jedlo pre vegetariánov. Na raňajky som mávala vločky so sušeným ovocím a mliekom alebo pohárom 100% šťavy grepfruitu, na obed napríklad mango s tvarohom nízkotučným, obed bol niečo vo forme zapečenej zeleniny so syrom/tofu/hummus/bujóny pre vegetariánov/zemiaky/ryža/otruby/cícer alebo cestoviny celozrnné špenátové, alebo fenel-ak to poznáte, sójové kúsky.., na olovrant bolo niečo podobné desiatej a na večeru niečo ako obed… -toto prebehlo od januára do polovice marca 2010 – a výsledok? Pribrala som do konca januára rázne zo 74 na 76 a potom som vo februári klesla na 75 a tam váha zostala až do konca. Metabolizmus bazálny som mala mierne znížený, zvýšil sa mi len o nejaké 2%tá. Vtedy som si tam našla aj vlastnú trénerku, a podľa jej pokynov som cvičila 3 mesiace. Ako som teraz písala, neschudla som ale čo je horšie, nebolo to tým že som nabrala svalovú hmotu ale tuky! Čo bolo pre mňa psychicky zničujúce, pretože som sa zverila odborníkom a bohužiaľ sa im to nepodarilo.
90 dňovú diétu poznáte..ale kto nie, pre príklad: Deň bielkovinový (keďže bol asi najproblematickejší) raňajky: ovocie-to bolo vždy na raňajky, každý deň… desiata: ovocie, obed: tofu (alebo syry som používala-sójové syry už len) so šalátom- ja som si zväčša dala tak 5 listov hl.šalátu, k tomu jednu mrkvu, jednu rajčinu, minimum olivového oleja s vodou som použila na tofu, a večera: to isté čo na obed iba polovičná verzia.

JuloPP- nie, nerobím si srandu. Ale predstav si, ako mi dnes ráno bolo keď som si prečítala, že je to až tak neskutočné, že toto musíš napísať. Ale naozaj je to tak ako som napísala/píšem. Preto to vnímam aj ako problém lebo ma to neskutočne nielen fyzicky ale aj psychicky zaťažuje.

Cindi: Nemyslí si, že vegánska strava funguje len na ovocí alebo len na zelenine. To naozaj nie. Ale ja som skombinovala vegánstvo s diétou. Čiže napríklad nejem ryžu, ani dlhozrnnú a so šupkou, žiadnu, aj keď mi je jasné, že vegáni ju jedia. Nejem zemiaky. Nepije kávu. Nepijem džúsy/čaje. Nejem olej/soľ/cukor. Vegáni vylučujú len med, čiže rafinovaným keby nemám túto mnou vymyslenú diétu kľudne jem. Bielkoviny som počas 90dňovej diéty v bielkovinové dni a počas času pred tým mala aj napríklad zo syrovátky. Tiež som jedla už rôzne vegetariánske výrobky ako sójové párky, "burgery" sójové, tiež som jedla pshylium či klíčky a mnoho mnoho ďalších vecí čo mi poradili priatelia, rodina, internet, televízia. Skúšala som hocičo. Neviem či ma napadne niečo.. napr. ľanové semienka som si pridávala do stravy. Tiež vitamíny na doplnenie. Alebo lyžičku škorice do horúcej vody a to som pila raz denne.
Dietológ jeden mi povedal, že to je v poriadku, že jem zdravo. Bolo to v období január 2010 čiže pred zvyšovaním bazálneho metabolizmu inou doktorkou a pred vegánstvom a pred 90-dňovou rozlišovacou diétou. Potom doktorka čo mi skúmala tú hladinu metabolizmu mi povedala, že áno, že jem málo-preto mi to aj merala, a dala mi knihu GI-glykemický index, v ktorej bola spomínaná diéta od januára do polovice marce-2 týždne, ktoré sú rozvrhnuté v knižke som 3krát vystriedala…

Ďakujem vám všetkým, že ste si dali námahu prečítať si môj "sloh", a dokonca že ste mi odpísali, cením si to, aj komentáre. Skutočne. Rada si vypočujem vaše ďalšie rady, otázky, komentáre…

cindi whiteiris: no pokial si myslis, ze veganska strava je o jednom jablku, banane a mandarinke, tak s tym daleko nezajdes. Mala by si vediet, ze aj vegetarianska strava musi byt vyvazena a nutricne vyzivna. Mala by si sa asi nad sebou zamysliet, lebo takto si mozes len ublizit. Ty svojmu telu absolutne nedodavas potrebne ziviny, z coho cerpas bielkoviny, z kuska tofu, ktore zjes? A co tak komplexne sacharidy, nic Ti to nehovori? Neverim, ze na tuto stravu odbornici povedali, ze je to OK.

JuloPP no nechcem rypat ale podla mna si z nas robis srandu

tini ahojki whiteiris, nuz, tak ozaj ze sokujuci pribeh.. hmmm.. az mi je daco divne pisat, ked sa tym zaoberali odbornici a nic, a ja som len obycajny clovek. predsa len skusim este nejake doplnujuce otazky. Co si jedavala cez to leto, ked si pribrala na BMI 24-25? A aky bol ten jedalnicek v case, ked si schudla tie 2kg pocas roka? myslim, konkretne aky, kolko si toho jedla a co presne, aspon nejaky priklad bezneho Tvojho sttravovania.. aj to by ma zaujimalo, taky priklad jedalnicka pri tej 90dnovke, ked si chudla. podla toho, co pises, ze jes teraz, tak mas skutocne pravdu, ze jes veeelmi malo. uff, mne ten Tvoj jedalnicek pride tak na 3200KJ dokopy, jak som to tak priebezne nahadzala do kalkulky. to je skutocne hlboko pod bazalom. Este k tomu cvicis a makas, chodis peso. zaujimalo by ma aj, z akeho dovodu nejedavas nic ine okrem ovocka, zeleniny, a obcas tofu, podla toho co viem, do veganskej stravy patria aj ine potraviny, rozhodne napr. obilniny, aj kopu inych. hmmm. Nechcem nejak predbiehat, kym teda nenapises viac o tych jedalnickoch, ale jedna z moznosti mi pripada, ze svojim sposobom jedenia si si mohla spomalit metabolizmus, a preto je mozne ze to chudnutie proste neide, neslo. Ono BMI 24-25 neni objektivne vela, je to horna hranica normalu (to nehovorim, ze sa z nej nema chudnut, ale chudne sa odtial narocnejsie ako z vyssich cisiel). mas kombinaciu malo jedla a vela pohybu, a vlastne stale menej toho jedla. rozmyslala som aj nad tym, ze mozno si cez 90dnovku jedla viac, kedze si ju drzala podla dakej knihy, a tam su isto rozne veci okrem zeleniny a ovocka, takze Tvoj organizmus sa mozno zacal spamatavat.. ked si mu vsak nasadila opat tvrdsiu dietu, zas to slo hore, resp. sa zasekol. To je len idea, napis cosi k tym konkretnym jedalnickom.. Ono urcite si v dakom kruhu, je dobre ho preseknut, je dost mozne, ze sa to aj bude dat ale nie uberanim, no navysovanim stravy. Pri takomto jedalnicku si poskodis zdravie na sto percent o nejaky cas.. Vela veci, ktore telo potrebuje, v nom nie su. Aj ked nejes nezdrave veci, chyba Ti tam vela zdravych, co do poctu aj roznosti – vlastne jedavas minimum bielkovin, tukov, a komplexne sacharidy skoro ziadne.. Si mladucka, telo funguje, potrebuje toho viac na prevadzku.. ale nevzdavaj sa, vzdy sa da cosi vymysliet. Napis prosim aj, kolko teraz vazis, merias, ake mas BMI..

whiteiris Ahojte..
Mám asi problém a súvisí to so stravou.
Mám 19 rokov. Som vegetariánka 2 roky. K tomu som pridala "diétu"-mnou vytvorenú, keďže pre vegetariánov veľa diét nie je. Tú mám už cez rok. A navyše už to bude polroka čo som vegán.
Keď som bola len vegetariánkou, jedla som naozaj všetko okrem mäsa, rýb. To som pekne priberala a priberala až moje BMI bolo 24-25 -úplne presnú hodnotu si už nepamätám. Navyše to bolo na mne vidieť-mimochodom nepribrala som kvôli tejto zmene v jedálničku, pribrala som polroka pred tým, cez letné vylihovanie…
Takže ako som už povedala, môj BMI bol horší ako som si želala, a tak som sa odhodlala k diéte. Bez bieleho pečiva, bez cukru, okrem morskej soli iná nie, iba vodu piť a minerálky, žiadne sladkosti od čokolád až po slané pečivo nič. Za to veľa zeleniny, ovocia, sójových výrobkov, jogurtov, mlieko, všetko pekne pripravené, malé porcie viackrát denne, atď, atď. Navyše som cvičila a cvičila. Ráno i večer. Rodičia aj okolie sa čudovali ako toto môžem vydržať…ale oproti tomu čo prišlo to ešte nebolo nič. Mikuláš/Vianoce/Silvester/Veľká Noc/Narodeniny/Oslavy/… -nikdy som túto diétu neporušila. A na to som pyšná, lebo asi sami viete aké je to zložité a ťažké a koľko sebapresviedčania to chce.
Lenže problém bol, že som nechudla! A nechudla! A nechudla! Som jedna z tých, ktorým záleží veľmi na vzhľade a postave a potrebujem sa cítiť dobre vo svojej koži. Za celý ten čas som schudla 2 kilá. Myslím periódu 1 celého roka. Samozrejme, že som vyhľadala aj dietológov, ale tí po tom čo videli čo jem – mám zapísaný každý jeden deň koľko som presne zjedla a koľko som presne cvičila – takže oni nič nedodali. Skôr sa čudovali ako to je možné, že nechudnem, že všetko je správne a reči, ktoré som už toľkokrát počula. Myslím, že vedia o tom oveľa menej lebo ničím takým si neprešli. Tiež ma poslali na vyšetrenie lynfatických uzlín, ale nič nezistili, ani z krvi. Organizmus fungoval správne.
Tak som sa rozhodla o inú formu diéty. Veľmi známu – 90 dňovú diétu delenej stravy. Držala som ju úspešne až do konca, namiesto mäsa a rýb som jedla tofu čo sójové syry. Časom som zistila, že tam nie sú vajíčka ani mlieko a že som vegán. A tak som si tento status udržovala a držím až dodnes.
Takže príbeh pokračuje. Pred 3 mesiacmi prišlo leto a ja som konečne nemusela sedieť v škole. Namiesto toho brigáda a 8 hodín na nohách. Trochu menej jedla, tak o 30%. A nečakane váha išla dole. Schudla som za 2 mesiace 8 kíl. Chýbali mi už len 2 k vytúženej váhe. Ale leto skončilo.
Prišla škola a ja som sa vrátila domov. Aj keď som každý deň cvičila, chodila všade pešo, bojovala zo všetkých síl a ešte viac zradikalizovala vegánstvo, nič nepomohlo, priberala som. Dnes mám z 8 schudnutých kíl 4 späť. Jem podľa mňa málo, lebo iných vidí prejedať sa doslova oproti mne.
Aby ste mali predstavu dnes som mala deň kedy som sa prejedla. Mala som jedno jablko, 3 mandarinky-cca 80gramov, 3 kukurice varené -čisto na vode ako vždy, 3 mrkvy, 70g brokolice čerstvej, 2 banány a hrsť orechov-asi 40gramov. Môžem povedať, že som zjedla naozaj veľa, lebo sme boli na nákupoch a zelenina a ovocie chutí lepšie keď je čerstvé. Taktiež som dnes bola v posilovni 20 minút beh na kardio, 20 minút steper na kardio, brušáky pokiaľ mi vôľa stačila a necítila som bolesť v hrudníku ( – inak si nedám pokoj, lebo nemám pocit, že cvičím), mimo to som prešla celé mesto, do školy, zo školy domov, na doučovanie, zas domov, na kozmetiku, do centra, do posilky, zas domov. Takéto túry robím každý deň aj keď mám málo času, donútim sa nájsť si ho pre pohyb. Ak môžem, využijem každý pohyb a šport.
Bohužiaľ ale nič mi už nedáva zmysel.
Jem len zeleninu a ovocie a tofu raz do týždňa. Pijem len a len vodu. Nežujem ani žuvačky. Nepijem ani čaj. Jednoducho už mi to pripadá ako totálna askéza, ale potom sa pozriem na seba, nemám žiadne badateľné znaky narušenia organizmu. Nič nechudnem. Nemôžem povedať, že si telo ukladá všetko čo zjem, lebo cez spomínané leto som jedla menej a chudla som.
Dnes som z toho naozaj smutná.
Čo si o tom myslíte?
Som otvorená kritike, myslím, že ju zvládnem…