Motivacia chudnúť na nule

Ayleen Vikina: Mne sa to zariadilo v podstate samé. Nemusím nijako bojovať o pomoc v domácnosti. čiastočne je to aj tým, že som mala určité zdravotné problémy a vtedy priateľ musel prebrať celú domácnosť, ja som bola lemra poúrazová (gap) Takže priateľ pracoval, aj robil žienku domácu Postupne som samozrejme prebrala naspäť typicky ženské práce ako varenie, pranie, žehlenie. Ale nakupujeme spolu, on vešia prádlo, vysáva, nemám problém, ak mi treba s niečim pomôcť. Verím, že to takto vydrží. Veľa zavisí od toho, ako bol chlap vychovaný. Ale šikovní muži nevymreli.
Chodím cvičiť, ako sa mi hodí, vtedy zaujímam k domácim povinnostiam typicky mužský prístup: robota nie je zajac, neujde ) Napr. v sobotu už rok chodím na 9tu na spinning, keď prídem naspäť, dám prať a až tak sa vrhám na varenie. To už býva pol 12tej. Teda sa obeduje neskoršie. Chladnička je plná, ak je niekto hladný skôr, má si čo zobrať. S malými deťmi je to ťažšie, musia mať prichystané, niekto im to musí ohriať, ale to je minimum času, to zvláda určite aj manžel.
Pečiem si domáci chlieb, ja dávam suroviny, skontrolujem hustotu cesta a ak chcem odísť, tak len zahlásim, že bude treba vybrať chlebík, keď je hotový. Pekárnička pípa, takže pohoda. A nie je nad domáci čerstvý chlebík, do ktorého vieš, čo dáš, upečieš si celozrný, ak chudneš. Aj pre deti je určite vhodnejší chlieb, pečivo bez aditív !G!

Vilma Ayleen, hádam si nemyslíš, že som padnutá na hlavu a že mraznička mi slúži len na mrazenie surového mäsa. Isteže aj ja zmrazím čo nespotrebujem, keď varím niečo zmraziteľné navarím viac, ale stále je to o tom istom že to samé do tej mrazničky nenaskáče.

Vikina, môj mal v novembri tri roky a je teraz proste úžasný. Ja už mám veľké dcéry a už som trošku zabudla, že aké to bolo pekné, keď boli malé. Len viem, že to strašne rýchlo ubehlo a už sú z nich slečny, samostatné, ktoré ma síce potrebujú, ale už nie tak ako keď boli malé.Mám s nimi krásny vzťah, ale už majú svoje tajomstvá a blíži sa čas, kedy mi vyletia z hniezda. A preto sa snažím vychutnať si každú chvíľku s nimi. A so synom je to teraz zábavné, je v štádiu otázok a niekedy sa veru poriadne zapotím pri odpovediach. A také to cvičenie, ktoré si spomínala, to robíme doma, aspoň si trochu popreťahujeme kosti. Len sa pri tom nespáli veľa energie, ale aspoň je zábava.

Ayleen Vilma: Trochu inak somt o myslela ) Ani ja nekupujem ošúpané zemiaky, aj keď už som ich videla. Mrazenú zeleninu áno, taký wok je úžasný.
Ja somt o myslela tak, že zvyknem si sama navariť “polotovar” napr. dusené mäso, časť spotrebujem hneď a väčšiu časť môžeš rozdeliť na dávky a zamraziť. Potom už stačí iba dochutiť, rodine urobiť prílohu, nakrájať zeleninu a za 15 minút vieš mať hotové komlet jedlo. Podobne sa dajú zamraziť už úplne hotové polievky.

Vikina Vilma: Dakujem za tvoje slova, aj tym, ze mame dieta v rovnakom veku (moj bude mat 4 roky), citim, ze ma chapes.
Vcera som bola s malym na cviceni pre deti, robili tam uplne normalne veci ako pochodovanie na mieste, kruzenie rukami a nohami, dvihanie noh, tlieskanie nad hlavou, za telom a pred telom, uklananie do stran, proste bezne cviky, ake pozname aj z telesnej. Okrem toho sa hrali s loptami a skusali vselijake naradia.

Ayleen: Obdivujem, ako si si to zariadila a drzim ti palce, aby vam to fungovalo, aj ked pridu deti. Moze vsak prist aj inak. Moj manzel sa nastastie malemu dost venuje, kazdy den po praci sa s nim hra a vzhladom k tomu ako dlho musi byt v praci som za to vdacna a nemam srdce ho hnat k domacim pracam ked sa venuje synovi. Okrem toho absolvujem momentalne skolenia, raz mesacne som cely vikend prec a vtedy on prebera celu domacnost aj syna, takze ma podporuje.

Vilma Ayleen. ešte k tým spotrebičom. Moja mraznička, chladnička ani mikrovlnka nevie ošúpať zemiaky, ani pokrájať mäso. Pokiaľ nechcem jesť polotovary, to jedlo musím aj do tej mrazničky pripraviť. Iste, sú vymoženosti ako mrazená zeleninka, cestoviny, atď. a ver mi, že ja si tiež premyslím, ako si ten čas ušetriť, ale musím prihliadať aj na financie.Ale aj tak sa mi zdá, že ten čas strávený v kuchyni je dosť zbytočný. Lenže nemám na to, chodiť s rodinou na obedy do reštaurácie.

Vilma Ayleen to je všetko pekné, ale bohužiaľ dostupné len v mestách. Ja som z dediny. Máme síce auto, ale keďže manžel podniká, vždy keď si ja niečo naplánujem, tak v práci niečo vybuchne a je z toho … A vidím tu u nás v dedine mladé mamičky bez auta, alebo s autom a bez vodičáku, ktorým je problém dostať sa do mesta hoci len za nákupmi. Vieš, bohužiaľ, nie všetci sú na rovnakej štartovacej čiare.
Ja som dala do sekcie Pohyb … otázku, či niekto pozná cviky s malými deťmi, pretože v tomto vidím cestu ako sa venovať aj synovi aj sebe. Nikto mi doteraz neodpovedal. A tak sa aspoň keď je pekné počasie hráme na preteky. Tam, kde ma nikto nevidí, syn ťahá na trojkolke a ja za ním bežím.
A pokiaľ ide o tú organizáciu práce, držím ti palce, aby sa ti to podarilo, keď príde čas. Lebo ja mám také skúsenosti, že môžem mať neviem aký krásny plán, ale vždy sa niečo nepredvídané vyskytne a plán je v …

Ayleen Vilma: Automatickú kuchárku nemám, ale mrazničku, chladničku, mikrovlnku, domácu pekáreň. Snáď časom bude aj umývačka riadu, aj keď ja často neumývam.
Chápem, že človek sa chce venovať najmä deťom, ak ich má. Materinský inštinkt je silný. Aj práca musí byť. Pevne verím, že kurzy timemanažmentu mi budú užitočné a nájdem si čas budem si vedieť čas podeliť medzi prácu, rodinu a moje činnosti tak, aby nikto nestrádal. Lebo myslím, že ak si odýchnutá a spokojná, tak aj rodina lepšie funguje x-)
Veľmi sa mi páči, čo sa začína teraz vo väčších mestách rozširovať: cvičenie s deťmi. Cvičia mamičky aj deti spolu. Takisto na kone môžu chodiť naraz deti aj ty. Pre deti sa robia špeciálne chrániče chrbtice, prilby, takže je o ich bezpečnosť postarané. Aj plávať môže chodiť celá rodina. V lete spoločné bicyklovanie, prechádzky… Skôr treba do aktivít začleniť aj deti, ako sa vzdať pohybu.

Vilma Ayleen:Ja nehovorím, že mi muž nepomôže, keď je doma, postará sa aj o deti, svojským spôsobom, ale pomôže Lenže to zázemie vytváram ja, myslím, že je to takto prirodzené. Nemyslím si, že robím slúžku. Ja som len vikine povedala, že úplne rozumiem, že ten čas, čo jej ostáva, chce venovať synovi. Hoci má dcéra dvadsať rokov, mám v živej pamäti, keď som ju ako desaťmesačnú nosila do jasličiek a ako som ledva čakala, kedy vypadnem z roboty a budem s ňou. A keby mi vtedy bol niekto ponúkal cvičenie, jazdu na koni alebo čojaviemčo len a len pre mňa, určite by som to bola odmietla, pretože moja dcéra bola vtedy dôležitejšia a potrebovala ma. A to sa opakovalo pri každom mojom dieťati keď bolo malé.Teraz má najmladší tri roky a ja postupne pretrhávam pupočnú šnúru. A obzerám sa po nejakých aktivitách pre seba. Lenže momentálne je mojou prioritou práca, pretože tri deti treba aj uživiť a zabezpečiť im slušnú existenciu.
Určite si si našla skvelého priateľa, keď ti takto vychádza v ústrety. Venujete sa iba sami sebe a to je pekné.Užívaj si to. Držím ti palce, aby ti to vydržalo aj naďalej aj keď sa vyskytne niekto tretí a budeš sa musieť deliť na dvoje.
PS: Ale tá automatická kuchárka by bodla.

Ayleen Ja som si zariadila, že priateľ dvakrát do týždňa skôr skončí v práci, odvezie na na kone, tam počká, kým si odjazdím svoju hodinku a vezme ma domov. A ver, že potom nie som súca na žiadne varenie a pratanie (gap)
Ráno zvyknem chodiť na spinning a v tých dňoch automaticky venčí psíka on. A domáce práce máme podelené spôsobom, čo zvládne robí on a zvyšok ja. A spokojný sme obaja. Ja sa nestresujem, večer neodpadávam mŕtva do postele, stíham chodiť cvičiť a mám čas aj na seba. Som spokojná a to chlap ocení
Myslím, že tú hodinu až dve každý druhý deň ti v pohodičke pomôže aj tvoj manžel.

Ayleen Vilma: Vedela som, že sa to spýtaš Vydatá nie som, ale žijem s priateľom 3 roky. Deti nemám, ja práve končím školu. Ale pokiaľ si myslíš, že vekom zmením názor, tak nie. Dieťa má mať matku, aj otca a manželka nemá byť aj slúžkou. Problém je v tom, že u nás to veľa žien dovolí a chlapom je to samozrejme báječne pohodlné a boli by hlúpi, ak by sa hádali.

Vilma Ayleen si vydatá a máš deti? Koľko máš rokov?

Ayleen Vilma: netrápi ich to, rpetože im to žeriete a všetko urobíte vy. Stačí ich usmerniť, nakopnúť k intenzívnejšiemu venovaniu sa deťom. Ak to nejde po dobrom, tak si treba dupnúť a nenechať sebou zametať.

Vilma Vikina: že to tí muži majú jednoduchšie. Netrápi ich, či majú deti čo jesť, či sú naučené, obriadené, spokojné. Pokojne urobia to, na čo práve majú chuť, be zbytočných výčitiek svedomia. Česť výnimkám. Ale deťúrence potrebujú nielen jesť, ale sa aj trošku pomaznať, pohrať, zabaviť. V tomto si my maminy musíme urobiť jasno, či byť trošku sebecká a ukradnúť si hodinku pre seba. A viem pochopiť, že keď synček chodí do škôlky, tak s ním tráviš menej času a je ti vzácnejší. To je predsa krásne strávený čas. Horšie je to s tým varením a upratovaním. To mám pocit, že stále robím to isté, bez viditeľného výsledku. A že v kuchyni strávim viac času, ako je zdravé. Škoda že ešte nikdo nevymyslel automatickú kuchárku a gazdinku.

Ayleen: ty asi nie si vydatá, alebo áno?

Ayleen Vikina: Núka sa priam božsky jednoduché cvičenie. V deň, keď manžel necvičí, budeš cvičiť ty, on preberie malého a domáce práce. Tomu sa hovorí deľba práce. Ak ťa chce mať peknú, tak trochu pratania ho nezabije a synovi sa má venovať aj otec.

Vikina Vilma: Ranne cvicenie som celkom dobre zvladala v lete a na jesen, kym sa este skoro rozvidnievalo. Vstala som o siestej a polhodinku behala alebo bicyklovala. Potom som ochorela, zmenil sa cas a odvtedy to dost flakam. Pohravam sa s myslienkou vsunut pohyb do obednajsej prestavky, ale ci to bude fungovat, je otazne. Najradsej by som chodila do fitka, ale je to casovy problem. Pracujem do 16:00-16:30, potom maleho zo skolky, doma sa mu povenovat, o 18:30 pride manzel, ja varim, jeme, okolo osmej ide maly spat a ja som hotova. Potom sa este vybrat a ist do fitka? U mna sa k tomu este pridava, ze cvicenie ma totalne osviezi a bojim sa, ze by som potom mala problem zaspat.
Manzel kazdy druhy den doma po praci bicykluje na stacionari a cvici par cvikov, ja mam vsak pocit, ze keby som to tiez robila, tak maleho ukracujem, aj tak s nim cely den nie som a domace prace sa musia tiez urobit…

Vilma Vikina, prosím ťa, keď na to prídeš, pošli návod. Ja som dostala pod stromček krokomer, lebo to sa mi zdá pri mojej váhe najprirodzenejšie, začať chôdzou. Ale ešte stále odpočiva na poličke – sice na očiach, ale nedotknutý. Niekedy si hovorím, že deň má len 24 hodín a fakt sa nedá všetko stihnúť. Potom si zas poviem veď deň má až 24 hodín, ako je možné, že neviem nájsť tú hodinku na cvičenie. Momentálne sa vyhováram na daňové priznanie. Dúfam, že keď to skončí, bude lepšie. A ešte ja nemám rada zimu. Krátke dni a skoro stále tma. S príchodom jari a slniečka, ako sa dni predlžujú, akoby som aj ja ožívala.
Jáj ešte som ti chcela povedať, že cvičenie o pol šiestej ráno, no to by ma asi zabilo.

Vikina Slavka: Dakujem za tvoju odpoved, keby som mala tolko pohybu ako ty, nelamala by som si hlavu. Ja mam ale sedave zamestnanie, takze ten pohyb mi treba.

slavka.skycakova@centrum. Ahoj Vikina.Ja viem,je to ťažké,práca,starosť o syna,niečo navariť a potom ešte cvičiť?No komu by sa chcelo.Clovek je rád,že si večer môže sadnúť ku telke.Ja sama osobne necvičím.Myslím si,že pri mojich troch deťoch mám pohybu dosť.Ráno vstať,nachystať raňajky,ísť s jedným ku škole,s druhým do škôlky a tretie ma čaká doma.Uvariť,upratať a na chvíľu si sadnúť k počítači.Od jari do jesene jazdím s detmi na bicykli a r

slavka.skycakova@centrum. Ahoj Vikina.Ja viem,je to ťažké,práca,starosť o syna,niečo navariť a potom ešte cvičiť?No komu by sa chcelo.Clovek je rád,že si večer môže sadnúť ku telke.Ja sama osobne necvičím.Myslím si,že pri mojich troch deťoch mám pohybu dosť.Ráno vstať,nachystať raňajky,ísť s jedným ku škole,s druhým do škôlky a tretie ma čaká doma.Uvariť,upratať a na chvíľu si sadnúť k počítači.Od jari do jesene jazdím s detmi na bicykli a relaxujem v záhrade,nakoľko bývam na dedine.Tak pohybu mám nad hlavu a este mám cvičiť?Nič si z toho nerob,ked sa Ti bude chcieť,sama začneš cvičiť.Ahoj.Slavka.

Vikina Zdravim vsetkych chudnucich aj schudnutych ,

kedze som tu cez dovolenku takmer neprispievala, rozhodla som sa podat hlasenie ako sa mi dari po Vianociach.
Nuz, v praci v pohode, ale co sa tyka racionalnej stravy a sportu je to momentalne skor biedne.
Po Vianociach som bola viac-menej presvedcena, ze som urcite pribrala aspon 2 kila. O to vacsie bolo moje prekvapenie, ked som zistila, ze mam na mojej vahe iba 0,8 kg viac. Zvlastne, mam pocit, ze keby to bolo viac, moja motivacia by bola o dost vacsia :S,
ze by so sa do toho riadne oprela. Takto som si asi nejako povedala, no vidis, vobec si sa neobmedzovala a nic hrozne sa nestalo. Ja viem, v porovnani s vacsinou z vas sa nemam co stazovat, chudnut mi netreba (BMI=22,6), len postavu vyformovat. Najvacsi problem je momentalne pre mna prinutit sa k cviceniu po tej dlhej pauze. Predtym som cvicievala skoro rano pred odchodom do prace, momentalne musim chodit skor a vstavat o pol siestej je pre mna mucenie. Vecer zasa som taka unavena po celom dni stravenom v praci a so svojim synom, ze sa neviem prinutit. Ked je maly v posteli chcem sa uz len hodit na gauc a nieco citat alebo pozerat v telke. Snazim sa najst nejake optimalne riesenie, ale momentalne je to tazke. So stravou sa to uz zlepsuje, sladkosti a mastne som uz zase obmedzila. Oje, teraz som sa tu ale riadne postazovala, ale mozno sa najde niekto, kto mi poradi.

Vikina