AKO SA ZBAVIT CHUTI NA SLADKE???????

Zora W. Lucka: Tie musli tyčinky (bez cukru) bol len príklad, resp. lepšia voľba ako čokoláda. Ako ti už Miro napísal, banány nie sú dobrá voľba. Ja som ich pri redukčnej diéte jedla len výnimočne, možno pól banánu raz za 2 mesiace. Nemusíš ovocie vylúčiť úplne, to by som ti už potom radšej odporučila to sladké vylúčiť. 1 ovocie za deň, na desiatu, si skutočne môžeš dopriať. Ďalšia vec, v ktorej si dovolím radiť, sú tie mliečne výrobky a jogurty. Kvôli vápniku a i. sú nesmierne dôležité, takže ich určite pri diéte denne zaraďuj, majú aj schopnosť dobre zasýtiť (nízkotučné mlieko, syry, jogurty, kyslomliečne výrobky). Bielkoviny sú nevyhnutné pre zachovanie svalovej hmoty, a tá je určite pre teba veľmi dôležitá, vzhľadom na tvoju záľubu v športe.
A na tej cyklotúre by som asi príliš jedálníček nemenila, čo sa týka skladby, samozrejme výdaj bude podstatne vyšší, takže aj strava by mohla byť bohatšia na proteíny (možno proteínový nápoj), namiesto cukroviniek radšej proteínovú tyčinku, podľa možnosti kvalitnejšiu, raňajky bohaté na zložené (pomalé) sacharidy (napr. ovsené vločky s mliekom a pár orieškov). A nejaké iontové nápoje.

Miro Vesely Lucka: nesmieš čakať až na pocit hladu, v tom práve je celý trik tohto postupu. Jedz 6× denne po zhruba 900 kJ a hlad by si poznať nemala. Sladké neobmedzuj, ale zruš. To len naozaj veľmi výnimočne.

Miro Vesely Lucka: asi ťa nepoteším, ale práve tie banány sú celkom najhoršie možné ovocie pri chudnutí. Veľa cukru, vysoký glykemický index. Vyhýbaj sa im.

Na túre sa asi minie viac energie, tak sa aj treba lepšie stravovať. Ak to nebudú tatranky, čokoládky a slanina a chlast, všetko pôjde hladko.

Zora W. lucka: Veď práve, tá nepravidelná strava, resp. len 3x denne môže mať vplyv na kolísanie hladiny cukru a v konečnom dôsledku aj na chuť na sladké, kedy si organizmus žiada dodať energiu, čo môže znamenať, že jej má málo.
Nepravidelné stravovanie (menej často a väčšia porcia) nemá dorý vplyv na metabolizmus. Po 4 hodinách sa dokázateľne metabolizmus spomaľuje. A pravidelným prísunom energie udržuje metabolizmus v stave spaľovania. Pri chudnutí nám ide hlavne o jeho zrýchlenie a o to, aby organizmus nešetril energiou, nebodaj nerobil si zásoby na “horšie časy” a nešetril ani výdajom pri športe a pohybe. Takže moja rada je celkom jednoznačná: 5x denne. Dokonca aj 6x.
Pokiaľ nie si hladná, pouvažuj, či tvoje porcie nie sú priveľké. Po 2 – 3 hodinách od posledného jedla by si totiž už mala pociťovať mierny hlad. Desiata a olovrant môže a má byť len niečo naozaj malé, na desiatu napr. jedno jabĺčko, na olovrant acidko alebo nejaká zelenina.
Môžem ešte vedieť tvoju výšku a váhu?
Keďže posledné malé jedlo môže byť 2 – 3 hod pred spaním, mala by si to v pohote stíhať aj pri krásnom vyspávaní do neskorších odpoludňajších hodín s:-) s:-) .
Čo sa týka sladkého, ak musíš, tak nech je to aspoň kvalitná horká čokoláda. Skúšala si aj niečo iné – napr. musli tyčinku, kúsok sladkého ovocia, ovocný jogurt…? x-)

Zora W. Lucka: Keď spomínaš, že aspoň každý druhý deň si musíš dať niečo sladké, čo to konkrétne je?
Mimochodom, ješ veľa zeleniny a stravuješ sa každé zhruba 3 hodiny 5x denne?

Tilina lucka, ja tiež musím bojovať s chuťami na sladké a to skoro každý deň. Chuť na sladké je naozaj prirodzená, sladké je mledzivo i materské mlieko, prvá potrava každého človiečika. Treba si pestovať pevnú vôľu, keď chce človek schudnúť. Jednoducho si stanoviť priority: buď sladkosti a samozrejme kilogramy navyše alebo obmedziť príp. vylúčiť sladké a chudnúť. Tak to vidím ja.
Mirko, mám plnú špajzovú skriňu sladkostí, ktoré moja dcéra dostala a stále dostáva od prajných babiek, tiet, pratiet a podobne. Občas jej niečo z toho dám, väčšinu však po záručnej lehote hádžem do koša. Mňa to ani nenapadne loviť v tej zázračnej skrini, na to si príliš vážim svoju snahu, úsilie a hodiny strávené cvičením. Hoci, občas neodolám a dačo malé si zobnem. Nikto nie je bez chyby…!stop!
Zdraví všetkých, čoraz štíhlejšia Tilina s:-( s:-( XXXL

Miro Vesely Mahavishnu: videl, dobrý film. Sú názory, že syr obsahuje nejaké látky, čo robia dobrú náladu, takže to pripisovali tomu. Neviem. Ale je to určite forma závislosti jesť hamburgery. Chuť na sladké je aj prostý návyk a nedisciplínovanosť. Človek túži po pozitívnych podnetoch a vytvorí si rovnítko medzi sladkým a pozitívnym. a to sa dá zrušiť presne tak, ako píše Zora. Úplne vylúčiť. Zíde z očí, zíde z mysle. Ale musí zísť aj z poličiek.

Zora W. “Droga” v určitom zmysle áno – tiež sa k tomuto názoru prikláňam. Je to vec ZVYKU a mám to odskúšané, ako inak, sama na sebe Pred nejakým tým mesiacom som začala holdovať pitnému režimu, o.i. začala som si variť čaje. Nikdy predtým som ich nemala v láske pre ich chuť, a tak som si ju vylepšovala sladidlami. Neskôr to nebol len osladený čaj, ale už aj káva, jogurt, ovsené vločky… až som si jedného pekného dňa uvedomila, že toho umelého (a nie príliš zdravého…) sladidla je skutočne veľa a spotreba stúpa… Navyše, nevedela som sa rozhodnúť (už vďaka tomu množstvu, ktoré používať) !H! Natoľko ma to vyprovokovalo, až som si povedala, že nebudem užívať žiadne! A hotovo! A čuduj sa svete, nielen že to hravo zvládam, ale sa aj absolútne stratila, a to zdôrazňujem, moja ustavičná chuť na sladké, ktorú som si nevedela vysvetliť. Po tejto skúsenosti za seba rozhodne tvrdím, že umelé sladidlá vzbudzujú chuť na sladké! Čím viac ich používate, tým väčšia je chuť na sladkosti (ale s pravým cukrom).
Nie je v tom, aspoň v prenesenom slova zmysle, spoločná “filozofia”?
A rovnaké je to aj so soľou. Čím viac solíte, tým viac sa otupujú chuťové poháriky – už takmer necítite slanú chuť a to vás dovedie k tomu, že solíte čím ďalej tým viac.
Ešte si dovolím poznamenať, že pokiaľ má človek vážny problém s obezitou (problémy zdravotné ale aj psychické), pokiaľ si uvedomuje (ale aj nemusí), že konzumuje veľa sladkostí (rafinovaného cukru ale aj sacharidov), OBMEDZENIE, príp. VYLÚČENIE už nie je vecou len opojného odolávania, ale nevyhnutnosťou…

Miro Vesely Fade: droga je formálne látka s psychotropným účinkom. V tomto zmysle, samozrejme, potraviny drogou nie sú. Ale majú schopnosť stimulovať túžbu opakovať dávku, trebárs z dôvodu chuti. Ak človek niečo robí napriek tomu, že mu to škodí, to je už závisdlé správanie sa. a z toho hľadiska sa jedlo dá vnímať, ako droga – u ľudí, ktorí s jedením majú problém.

Fade Mne sa zda tvrde najma tvrdenie, ze je to droga. Potom kazde jedlo je droga. Chut na sladke je prirodzena ludska a nema s drogami nic spolocne. Odolat jej je sice uspesne a opojne, ale nie nevyhnutne.

Z 37/172/77.8

Miro Vesely Fade: je masochista ten, kto sa dobrovoľne vzdá toho, čo mu škodí? alebo je masochista ten, kto si sám poškodzuje zdravie žraním sladkostí?

anna Fade:je to tvrdé,ale je to pravda,pravda býva väčšinou tvrdá, ale oslobodzuje, najťažšie je poznať pravdu a priznať si ju, potom to už ide ľahšie. Pravdepodobne hovorím aj za ostatných,ale ja sa určite necítim byť masochista a už vôbec nie dokonalá,sme tu práve preto,že sme nedokonalí,sú to len malé krôčiky k dokonalejšej vôli. Fade,ale byť odsúdená na úspech,to by som tedaj ozaj brala,ďakujem!

Fade Nie je to prilis tvrde? Podla mna tymto sposobom odsudite na uspech len masochistov a ludi s dokonale pevnou volou.

Tabletkou chromu nahradit chut na sladke. Dufam, ze pre vas na vsetko casom najdu tabletku.

Miro Vesely lucka: ak nevieš bez sladkého žiť, tak si závislá. a keď si závislá tak jediné, čo pomôže je odňať drogu a viac sa jej nedotknúť. inak si v pasci vlastnej nezdržanlivosti…