Ghí — názory?

Ayleen peter: Hocijaký rastlinný tuk, najmä lisovaný za studena, bude lepší a zdraviu prospešnejší, ako akokoľvek upravená maslo, masť.
To, čo sa z masľa “vyšvarí” by mali byť všetky netukové zložky, ktoré sú tam zo smotany. Dobré aj zlé. Odstrániš tak aj tú trošilinku bielkovín, čo tam bola. chlesterol sa viaže na tuk, ten odtiaľ nevyženieš tepelným spracovaním, to by sa ti vypiekol aj z bôčika, keď ho šupneš do rúry.
Never všetkému, čo čítaš. Najmä alternatívne smery si overuj. Znie to všetko lákavo, často to má aj dobré jadro, ale zázraky nevie robiť žiadna viera ani výživový smer. Ostať orientovaný na racionálnu stravu, ak chceš skúšať nové veci, odporúčam riasy, rôzne klíčky, strukoviny, obilniny, miso, rôzne oleje (tekvicový, bodliakový, z pšeničných klíčkov)…

peter Ivo: vďaka za odpoveď.
Práveže neviem, čomu veriť. Moja intuícia hovorí, že to nebude také jednoduché, ako píšu. Na druhej strane to tam dosť vychvaľujú. Môj názor zatiaľ je: vyhnúť sa a použiť ako náhradu do ich receptov olivový olej.

Ivo peter: Ty veríš tomu, že neobsahuje cholesterol? Nie je mi známe, že by bolo také jednoduché zbaviť živočíšny tuk cholesterolu. Ak som tomu dobre pochopil, tak tú špinu a nečistotu z toho pozbieraného masla odporúčajú pridávať do cesta. (?) Maslo má 2x viac cholesterolu ako bravčová masť.
Pokiaľ chudneš tak sa živočíšnym tukom radšej vyhýbaj.

peter V knihe “108 receptů od Góvindy” sa píše, ako si pripraviť Ghí:

“Ghí je přečistěné máslo, zbavené veškeré nečistoty a vody, takže je to čistý tuk, který se nekazí, a na rozdíl od másla neobsahuje cholesterol a také se nepřepaluje. Doma ho připravíte tak, že na slabém plameni vaříte máslo, sbíráte vzniklou pěnu, kterou můžete použít místo másla při přípravě těst. Vaříte tak dluho, dokud máslo není průzračné a zlaté. Pak přecedíte přes čisté plátýnko. Ghí můžete uchovávat při pokojové teplotě, protože se nekazí. Doba vaření závisí na množství másla, např. z 1kg másla získáte přibližně 800g ghí, vaření trvá asi 1/2 hodiny.”

Rád by som vyskúšal niektoré jedlá z tej knihy a všade sa používa toto Ghí. Popravde, Ghí ma trochu odrádza, predsa len, bežným máslam sa viac-menej vyhýbam a nahrádzam ich tukmi z rýb či rastlinných olejov. Čo si o Ghí myslíte vy? Vyhnúť sa, alebo vyskúšať?